Türkiye’nin en lüksü Samsun’a…
Karadeniz’in alışveriş üssü olup

ayda 1 milyon kişiyi ağırlayacak!

 

Türkiye’nin kişi başına harcamada ikinci büyük kenti olarak nitelendirilen Samsun’a  outlet temalı AVM geliyor. Karadeniz Bölgesi’nin turizm, ticaret, sanat ve eğitim  alanında başkenti sayılan Samsun’da İdol İnşaat tarafından yapımına başlanan Lovelet,  60 milyon avro yatırımla 75 bin metrekare alanda yükselecek. Lovelet, sıra dışı mimari  yapısı, ünlü markaları, çocukların sevgilisi olan atların yer aldığı mini pony kulübü,  denize sıfır konumunda yer alan restoran ve kafe işletmeleri, gelişmiş teknolojiye  sahip sinemaları, süpermarket ve teknoloji marketleriyle alışveriş ve eğlencenin yeni  adresi olacak. İdol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Acıtaş ile Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yalçın Sabırlı ile LOVELET AVM nin detaylarını siz değerli okuyucularımız için konuştuk.

 

Karadeniz Bölgesi nin ticaret merkezi olan Samsun, köklü bir tarihin büyük başlangıçların büyük sonuçların kentidir. Samsun aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nin eğitim merkezidir. Bölgenin en büyük üniversitesi olan 19 Mayıs Üniversitesi Samsun’da yer almaktadır. Ayrıca Karadeniz Bölgesi nin ilk özel üniversitesi olan Başarı Üniversite yine Samsun da yer almaktadır.

 

Sanata, sanatçıya ve sanatsal etkinliklere çok büyük değer veren Samsun bu özelliği ile Karadeniz Bölgesi nin örnek kentidir. Samsun turizm sektöründe büyük hedefleri olan hedeflerine ulaşabilmek için devamlı çalışan bir kenttir. Karadeniz Bölgesi nin en önemli turizm merkezlerinden olan bu örnek kentimiz ülkemizin dünyaca ünlü turizm markalarından biri olma yolunda süratle ilerlemektedir.

 

Sahil bandı, çağdaş yaşam alanları ve nitelikli sağlık kuruluşlarıyla sağlıklı mutlu yaşamın kenti olan Samsun toplu ulaşım konusunda gerçekleştirdiği çağdaş, doğa dostu yeni yatırımları sonrasında artık sadece Karadeniz Bölgesi nin değil ülkemizin cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir.

 

Ülkemizin bu yeni cazibe merkezi çok yakında Karadeniz Bölgesi nin en büyük Alışveriş merkezine sahip olacak. Başta Ege bölgesi olmak üzere Türkiye nin birçok yerinde gerçekleştirdiği özel projelerle tanınan, geride bıraktığı 11 yılda elde ettiği başarıları referansları ve güvenirliği ile göz kamaştıran İDOL İNŞAAT, 75 bin metrekare büyüklüğü ile Karadeniz Bölgesi nin en büyük Alışveriş merkezi olacak sıra dışı bir eseri Samsun a kazandırmak üzere siz değerli yatırımcı dostlarıyla birlikte yolun sonuna geldi.

 

Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri ni Orta ve Doğu Karadeniz e oradan da Türkiye Cumhuriyetleri ve Rusya ya bağlayan Karadeniz sahil yolunun kavşak noktasında inşa edilen LOVELET, önünden günde ortalama 85 bin aracın geçtiği benzersiz konumunun yanı sıra şehir merkezine 4, Samsun limanına 5 ve anayolunun üzerinde olduğu Samsun Çarşamba havalimanına sadece 16 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek ciro potansiyeline sahip alışveriş merkezi olacak. 40 bin metrekare büyüklüğünde kiralanabilir alana sahip bu çok özel proje tamamlandığında başta Samsun olmak üzere tüm Karadeniz Bölgesi kelimenin tam anlamıyla gerçek bir alışveriş, eğlence ve yaşam cennetiyle tanışacak.

 

LOVELET AVM de kaç marka ve mağaza yer alacak? İşsizlik sıralamasında üst sıralarda yer alan Samsun da bu yatırımınız kaç kişiye iş kapısı olacak?

 

75 bin metrekare inşaat alanı ve 40 bin metrekarelik kiralama alanına sahip Lovelet,  ayda 1 milyon kişiyi ağırlayacak. Bin 200 kişiye iş imkânı sağlayacak olan AVM, sadece ürün ve hizmet satmak için değil; alışveriş aşkını yaşatmak için tasarlanan ilk alışveriş merkezi olarak sektörü; kiralama, işletme, yönetim, işletim sistemi konularındaki "ilk"leri ve yenilikleriyle tanıştıracak. Alışverişin yanı sıra sosyal ve eğlence yaşam standardını da değiştirmeyi hedefliyoruz. Lovelet 170 marka ve 225 bağımsız bölümden oluşacak.

 

Karadeniz Bölgesi nde Samsun un konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ayda 1 milyon ziyaretçi beklediğinizi söylediniz. Bu hedefinizi hangi şartları göz önünde bulundurarak belirlediniz?

 

Yaptığımız alışveriş ve yaşam merkezi Lovelet tamamlandığında Karadeniz de alışveriş turizminin merkezi olacak. Lovelet Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Mayıs 2012’de ziyaretçilerine kapılarını açacak. Bu dev proje tamamlandığında Karadeniz de alışveriş turizminin merkezi olması hedefleniyor. Ayda 1 milyona yakın ziyaretçi hedefliyoruz.  Ziyaretçilerimizin yüzde 35 ini başta Rusya, Ukrayna ve Gürcistan olmak üzere Karadeniz ülkelerinden gelmesini bekliyoruz. Karadeniz Bölgesi nin lojistik üssü sayılan Samsun’un turizmi, limanı, üniversiteleri, sanayisi, serbest bölge, organize sanayi bölgesi ve hızla artan enerji yatırımlarıyla çok yakında bölgenin en güçlü ekonomik merkezi haline gelecek. 2010 da Rusya ile Türkiye arasında gerçekleştirilen vizelerin kaldırılması sonucu başlatılan feribot seferleriyle Rusya dan Samsun a on binlerce turist gelmesinin de önü açıldı. Bu gelişmeler Samsun un ekonomik gücünü giderek artırıyor. İki bölge arasındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu alanda uzmanlaşmış turizm şirketleriyle ciddi bağlantılar yaptık. Benzersiz konumu ve Samsun’un lojistik avantajları sayesinde Lovelet i Karadeniz de alışveriş turizminin üssü yapacağız.

 

Bugüne kadar birçok farklı alanda yatırım yapmanıza karşın, daha sonra alış veriş merkezi projesine odaklandınız, neden?

 

Şirketimiz İdol, 1999 da taahhüt işleri yapmaya başladı. Vestel, Tire Kutsan, Jantsa, DYO mürekkep fabrikası, Bechtel-Enka doğalgaz çevrim santrali, İzmir metro istasyonları gibi prestijli işlere imza attık. 150 ye yakın fabrika inşaatımız oldu. Ege başta olmak üzere Karadeniz de dahil 40 a yakın şehirde iş yaptık.  9 yıl önce, alış veriş merkezlerinde ortaklıklar yapmaya başladık. Ana yatırımcı olarak alış veriş merkezi yapacak bilgi ve birikime sahip olduğumuzu düşündüğümüz noktada yatırımlara başlama kararı aldık.

 

İdol İnşaat olarak ilk AVM yatırımı gerçekleştiriyorsunuz? Peki, neden Samsun u tercih ettiniz?

 

Farklı şehirlerde benzer konseptte AVM - Outlet zincirini hayata geçirmeyi hedefliyoruz. İlk AVM deneyimimiz Samsun’da gerçekleşiyor. 1.3 milyon nüfusu ile Karadeniz’in en yoğun nüfuslu ve kişi başı harcamada İzmit’ten sonra Türkiye ikincisi olan bir il. Tüm bunların ötesinde, Orta ve Doğu Karadeniz’le birlikte Rusya, Gürcistan ve Türk Cumhuriyetleri’ne açılan bir kapı. Günde 85 bin araç girişine sahip bir kent.  Türkiye’nin ikinci büyük limanına sahip. Özellikle Samsun Rusya ile yapılan ekonomik anlaşmalar için özel önem taşıyor. Her gün Rusya ile ihracat tren ve feribotlarla yapılıyor. Bu da kente hareketlilik kazandırıyor.

 

Outlet denildiğinde vatandaş ne anlıyor?

 

Samsun da Outlet kültürü yanlış biliniyor. Outlet mağazalarda defolu ürünlerin satıldığı şeklinde yanlış bir görüş var. Samsun da Outlet kültürü de yanlış biliyor. Oysa piyasadan yüzde 50 daha ucuza ürün alınmasını sağlayacağız. LOVELET in içerisinde teknoloji, giyim, gıda ve eğlence sektörlerine ait işyerleri olacak. LOVELET’ in üst katı go-kart pisti ve trafik eğitim parkuru olarak planlanıyor. Ayrıca LOVELET içinde midilli atları ve tırmanma parkurları da halkın hizmetine sunulacak.

 

Neden LOVELET, aşık eden outlet?

Alış veriş merkezlerinin daha çok kadınlara ve çocuklara hitap ettiğini düşünüyoruz. Bu yüzden feminen bir isim bulduk. Değişik olmasını istedik. İnsanlar aşık olduğu yerlere gidiyor.  Markalarına aşık olacakları, keyifle gezecekleri, çay, kahve içerken, denize nazır şekilde, mutlu vakit geçirecekleri alan oluşturmak istedik. Aşık etmek istedik.

 

 

LOVELET AVM nin şu an için yaşayacağı en büyük olumsuzlukların başında ulaşım yer alıyor. Bu sorunu çözmek için bir çalışmanız var mı?

 

LOVELET e ulaşımda sıkıntı yaşanmayacak. Şehir merkezinde belli noktalardan kalkacak servisler bu akışı sağlayacağız. Çevre illerden gelen müşterilere, belli bir miktar alış veriş yaptıktan sonra (50 TL gibi düşünülüyor) anlaşmalı firma tarafından dönüş bileti hediye edilecek. Samsun yeni bavul ticareti merkezi olacak. LOVELET için Samsun’a gelen müşteriler kente kazandıracak.

 

Diğer AVM lerden Outlet haricinde bir farkınız olacak mı?

 

Alışveriş merkezi içerisinde bir adet balon, Samsun a kuşbakışı bakmak isteyenlere hizmet verecek. Bu hizmet için rüzgâr tahlilleri yapılıyor. Farklı bir soluk yaratacak olan LOVELET içerisindeki outlet mağazalar, piyasadan yüzde 50 daha ucuza ürün satacaklar. Bu bağlamda LOVELET, sadece Samsun pazarını değil, çevre illeri, hatta ülkeleri de hedefleyecek.

 

LOVELET AVM ye İzmir den büyük ödül

 

Yapımı büyük bir hızla devam eden ve yaklaşık bin 200 kişiye iş imkânı sunacak olan LOVELET Alışveriş Merkezi projesi, İDOL İnşaat’a Ekonomi ve Politikada Yükselen Portreler Büyük Ödülü nü kazandırdı. Karadeniz in en büyük AVM si olma özelliğine sahip olacak olan LOVELET AVM’nin adı ve ünü daha açılmadan tüm Türkiye’ye yayıldı. Projeyi yerinde görmek isteyen onlarca vatandaş Samsun’un merkez bağlı Canik İlçe sınırları içerisindeki LOVELET AVM’nin inşaatını görmeye geliyor. Aşık Eden Outlet parolasıyla Canik te temeli atılan ekonomi çevreleri ve iş dünyasının da yakından takip ettiği LOVELET AVM projesi birçok dalda ödülle layık görülüyor.

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım a da ödül takdim edilen, Gözlem Gazetesi’nin ilkini İzmir’de Swissotel Grand Efes de düzenlediği törende İzmir dışından 6 firmaya ödül verildi. AVM projelerinde en büyük ödül ise LOVELET AVM projesine verildi. Törende ödülünü İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu’nun elinde alan İDOL İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Acıtaş, LOVELET AVM’nin, Karadeniz Bölgesi nin en büyük AVM projesi olduğunu ve gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında çok ses getirdiğini söyledi. İDOL ün Samsun’a ilkini 60 milyon Euro maliyetle kurduğu 75 bin metrekare alanda, yaklaşık bin 200 kişiye iş istihdamı sağlayacak ve ayda 1 milyon kişiyi ağırlayacak LOVELET AVM nin 25 Mayıs da açılacağını kaydeden Acıtaş, "Firma olarak AVM’ lere her yıl 100 milyon Euroluk yatırım yapmayı planlıyoruz. Konseptimizi 10 yılda tamamlayacağız." dedi.

 

Karadeniz Bölgesi ne yaptığı AVM yatırımları dolayısıyla Ekonomi ve Politikada Yükselen Portreler Büyük Ödülü ne layık görülmelerinin çok önemli olduğunu hatırlatan Acıtaş, bundan sonra Ege ve Güney Akdeniz de de projelerinin devam edeceğini belirtti. İDOL Yönetim Kurulu Başkanı Acıtaş, bir sonraki AVM’ yi kuracakları şehir için arazi çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, "Bu ödül, grubumuz için çok önemli. Gözlem Gazetesi ne teşekkür ediyorum. Genç bir işadamı olarak daha yolun başındayız. Bu ödül bizi gururlandırdı." şeklinde konuştu.

 

Tırnak Bilgisi:

Rusya, Ukrayna ve Gürcistan dan alış-veriş için turist getireceğiz. Turizm firması ile anlaşma imzalayacağız. Karadeniz havzasındaki ülkeleri Samsun a taşımak için uçak, feribot ve otobüs seferleri başlatacağız. 25 Mayıs tarihinde açılacak LOVELET AVM’ de yer alacak markaların dekorasyon çalışmaları başladı. LOVELET AVM’ de yaşam ve eğlence alanları çok fazla. 60 milyon € luk bir yatırım yapıyoruz. Tamamen Outlet ürünler tüketici ile buluşacak.

 

Tırnak BİLGİSİ

LOVELET AVM sadece Samsun değil, Karadeniz Bölgesi ve Türkiye’de de en büyük ve farklı konseptle sunulan ve işletilecek olan bir AVM. 25 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak olan Açılaşa Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın katılacağı bir açılış töreni düzenlenecek. Ayrıca açılışa bir dünya starı gelecek ve Türkiye’de büyük yankı uyandıracak.

 

Tırnak Bilgisi:

Samsun’da alışveriş kültürü tam anlamıyla yok. Makro ve Yeşilyurt gibi iki tane butik diyebileceğimiz küçük ölçekli AVM var. Yeşilyurt konum olarak çok güzel bir noktada yer alıyor. Deniz kenarında çok şirin bir butik AVM. Ancak içerisinde büyük bir düzensizlik var. Biz de yatırımlarımızı yaparken bunları esas alarak yola çıktık. LOVELET AVM ve Rönesans Samsun için bir avantaj.

 

Tırnak Bilgisi:

Samsun’un Çiftlik Caddesi Türkiye’de ilk 10 ciro arasında yer alıyor. Büyük markaların cirolarına bakıldığında Samsun Çiftlik Caddesi üzerinde yer alan mağazalar dikkat çekiyor. Samsun 85 bin araç geçişiyle Türkiye Karayolları Haritası’nda en yoğun yol trafiğine sahip şehirlerarasında yer alıyor. 350 binle İstanbul, 75 bin ile Susurluk sıraya giriyor.

 

Tırnak Bilgisi:

Türkiye’nin gurbetçi nüfusunun yüzde 55’i Karadeniz’e aittir. Yaz nüfusu artan bir Karadeniz var. Samsun’un bir turizm avantajı var. Ancak bugüne kadar otel sıkıntısı yaşamış bir şehir. Otel sıkıntısı yaşanmasaydı Samsun bugün çok daha farklı konumlarda olabilirdi.

 

Tırnak Bilgisi:

Samsun kişi başı harcamalarda Türkiye ikincisi olduğu ortaya çıktı. Samsun’u tercih etmemizin en büyük faktörlerden biri bu oldu. Bir başka tercihimizde Samsun’un bulunduğu yer konumuydu. Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin parlayan bir yıldızı konumunda yer alıyor.

 

Tırnak Bilgisi:

Firma bazında çok seçici davranıyoruz. İstiyoruz ki Samsun firmaları da LOVELET’ te yer alsın. Ancak Samsunlu yerel firmalardan talep çok az. Özellikle Samsun firmalarının desteklenmesi ve teşvik edilmesi için çabamız var.

 

Tırnak Bilgisi:

Burası bizim tüm birikimlerimizi yatırdığımız bir yer oldu. İdol İnşaat olarak tamamen buraya odaklandık. Bir anlamda Samsunlu olduk. Artık biz Samsunlu olduk. Samsunspor’ u yakından takip ediyor Kırmızı-Beyaz renklere aşık oluyoruz.

 

KUTU BİLGİSİ:

 

Hakan Acıtaş kimdir?

Hakan Acıtaş 1973 Aydın doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği ni 1994 te fakülte üçüncüsü olarak tamamladı. Aynı yıl İzmir Mühendisler Odası tarafından özel ödüle layık görüldü. İş hayatına 1994 te saha mühendisi olarak Otak İnşaat A.Ş. de başladı. Şantiye şefliği görevine getirildi. Görevine 1997 ye kadar devam eden Hakan Acıtaş, aynı yıl sandviç panel üretiminde dünyanın en iyi markası olarak tanınan, dünya genelinde 25 ülkede 34 tesisi bulunan İtalyan Metecno şirketinden aldığı iş teklifini değerlendirerek Metecno nun Ege ve Akdeniz bölge mürdürü olarak çalışmaya başladı. 1999 da iş hayatına kendisine ait şirketlerde devam etme kararı aldı. Endüstriyel yapıların çatı ve cephe kaplamaları konusunda faaliyet göstermek üzere VEGE İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi ni, anahtar teslimi inşaat taahhüt işleri konusunda faaliyet göstermek üzere de İdol İnşaat ve Malzemeleri Ltd. Şirketi ni kurdu. Hakan Acıtaş, halen İdol İnşaat ın yönetim kurulu başkanı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yalçın Sabırlı kimdir?

Yalçın Sabırlı, 1973 İzmir doğumlu. İlkokulu İzmir Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda ortaokulu Güzelyalı Ortaokulu’nda lise eğitimini ise İzmir Atatürk Lisesinde tamamladı. Yükseköğretimini İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde devam etti. Yüksek öğretimini 1995 yılında tamamlayan Yalçın Sabırlı, aynı yıl içinde genellikle askeri inşaat projeleri konusunda faaliyet gösteren Ankara merkezli Elmas A.Ş’nin Ege Bölge Sorumlusu olarak çalışma hayatına başladı.

Çocukluk arkadaşı olan H.Hakan Acıtaş ile birlikte İdol İnşaat ve Malzemeleri Ltd. Şirketini kurdu. Yalçın sabırlı 1999 yılından itibaren İdol İnşaat Kurucu Eş Başkanı olarak çalışma hayatına devam ediyor.

  
  AYIN FOTOSU
Samsun web tasarım www.statukodergisi.com 'da yer alan yatırım,bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Bu sitede yer alan yorum ve tavsiyeler Statüko dergisinin görüşlerine dayanmaktadır.www.statukodergisi.com , Pınar BAŞ tarafından TC. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.Sitede yayınlanan yazı,fotoğraf,harita illustrasyon konuların her hakkı saklıdır.İzinsiz kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.